Przez wiele lat używałem pałatek WP (polish lavvu) jako schronienia gdy chciałem cofnąc się troche w czasie. Wtedy też powstał pomysł uszycia takiego tarpa właśnie z takiego samego materiały jak te wojskowe pałatki. Dlatego zwróciłem sie do firmy IDE W LAS aby uszyli mi coś specjalnie dla mnie.

Tarp jest wykonany solidnie, ze zdobieniami, które podkreślają jego indywidualny charakter. Mocowania są obszyte skórą z nylonowymi taśmami. Waga całości 2606g. W porównaniu z pałatkami – 2 pałatki w rozmiarze 2 ważą ok 3 kg jest to naprawdę dobry wynik. Dodatkowo zażyczyłem sobie okienko na rzepy aby używać razem z piecem namiotowym.

tarp bawełniany, impregnowany. Bushcraft traditional
Tu można się poczuć jak traper

Jedną z zalet bawełnianego tarpa jest jego znaczna odporność na iskry. Nie jest to jednak wytrzymałość na poziomie ognioodpornych materiałów ale z większymi iskrami radził sobie całkiem nieźle i nie zauważyłem jak do tej pory dziur.

Noc spędziłem na dużej skórze owczej, pod nogami leżał prawie pusty plecak.

Dodatkowo pod spodem była również grubsza folia nrc (szukaj – koc termiczny wielorazowego użytku). Śpiwór był, ale przy tak blisko palącym się ogniu został zapięty tylko nad ranem gdy dogasało, a do tego momentu schowane miałem w nim tylko nogi do pasa.
Koc polarowy z IKEA(najtańszy jaki mają) na śpiworze żeby nie załapał iskier.


Chyba najważniejsza lekcją z tego wypadu było to że w takich warunkach spokojnie można spać bez ultra-zimowego śpiwora. Dałbym radę spokojnie w samych ciuchach do rana miałem jeszcze kurtkę bawełnianą którą zdjąłem do spania.
Na sobie oprócz Anoraka bawełnianego IDEwLas i spodni z Deca była sama wełna – anorak, getry merino z lumpa, wełniana koszulka – lump, merino golf iDEwLAS


Noc z 18/19 stycznia. W nocy -11 do rana zeszło do -4.

Sprzętowo dla szukających inspiracji:

Tarp: Bawełniany waga 2606g – idewlas
Anorak wełna, golf merino też idewlas
Koszulka merino (lump)
Getry merino (lump)
Plecak Wisport Reindeer 55l
Wełna która pierwotnie była ozdobą naszego domu z allegro duża ponad 150cm długości.
Grubsza folia NRC (koc termiczny wielorazowego użytku ) też z allegro – patent z tej grupy 😉
Aparat Sony a7r3 16mm f2.8 35mm f1.8 85mm f1.4 + statyw. Baterie warto trzymać przy sobie, przy ciele, żeby nie padły tak jak mi w nocy.

Jeśli spotkasz mnie kiedyś zimą w lesie zapytaj czy mi nie pomóc tego wszystkiego nieść 😀

One thought on “Bawełniany tarp Ide w Las

  1. W Skandynawii – spanie przy ognisku dość popularne – bez problemu można kupić pokrowiec na śpiwór z impregnowanej na ogień i wodę bawełny. To dość ciężki przedmiot w końcu to ok. 3 m2 tkaniny, przeszycia i zamknięcia. Około 1 kg waży. Można to traktować również jak Bivi Bag. Całkiem niezły bo bawełna oddycha lepiej niż wiele współczesnych membran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *